تحلیل های ملوانی

آینده شهر انزلی، ملوان و منطقه آزاد به یکدیگر وابسته است

به گزارش ملوانی و به نقل از وب سایت انزلی پرس ، آیا تا بحال فکر کرده اید که می شود در زمینهای نیروی دریایی بین طالب آباد و حسن رود، استادیومی مدرن با سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی ساخت و مانند استادیوم امارات (باشگاه آرسنال) تا ده سال نام این استادیوم منطقه آزاد انزلی بوده و سپس بعد از ده سال به ورزشگاه سیروس قایقران تغییر نام بدهد ؟

این موضوع امروزه در دنیا بسیار مرسوم است برای مثال شرکت هواپیمایی امارات با پرداخت ۳۹۰ میلیون پوند به باشگاه فوتبال آرسنال، وارد قراردادی شد که به موجب آن قرارداد نام استادیوم جدید باشگاه آرسنال انگلیس به مدت یازده سال به نام «امارات» نامگذاری شود. این مبلغ همچنین شامل حک شدن آرم این شرکت به مدت ۷ سال بر روی پیراهن تیم بزرگ و پرطرفدار لندنی آرسنال نیز می‌باشد و یا تیم بروسیا دوتموند آلمان نام ورزشگاه خود را به شرکت سیگنال ایدونا تغییر داد، یا تیم آیندهون هلند هم به دلیل بستن قرارداد با شرکت فیلیپس نام استادیوم خود را به فیلیپس آرنا تغییر نام داده است.

تصور کنید اگر استادیومی زیبا و مدرن ساخته شود که معماری بیرونی آن از لاله های تالابی الگوبرداری شده باشد آنگاه در روزهای آخر هر هفته، هواداران ملوان از سراسر گیلان در این ورزشگاه زیبا مشتاقانه حضور می یابند و پدران با اشتیاق فراوان فرزندانشان را به همراه خود برای دیدن ستاره های قوی سپید به این استادیوم میبرند و همه با هم پس از پیروزی ملوان همانند دهه های پنجاه و شصت پایان هفته را جشن میگیرند.

بر اساس تحقیقاتی که در آلمان انجام شده است مشخص گردید که ساخت استادیوم های جدید مثل استادیوم های شالکه «گلزن کرشن» و مونیخ و حتی بازسازی استادیوم های قدیمی، استادیوم رفتن را به یک تفریح مناسب برای خانواده ها بدل کرده که فوتبال دیدن تنها یکی از لذت هایی است که تماشاگران می توانند ببرند.

در کنار این استادیوم میتوان آکادمی تیمهای پایه را احداث کرد و مربیان پایه که عمدتا از پیشکسوتان باشگاه تشکیل شده اند سه ماه از سال را در شهرهای مختلف استان گیلان در حال استعداد یابی باشند تا ستاره های آینده ملوان را بیابند.

اگر چنین زیرساختی آماده شود می توان بهترین مدرسان فیفا را هر ساله به مدت دو ماه به آکادمی باشگاه ملوان جهت آموزش مربیان و بازیکنان پایه به انزلی آورد و لاماسیای ملوان را به مرکز بازیکن سازی و حتی آموزش مربیان پایه در کشور تبدیل نمود بطوریکه کنفدراسیون فوتبال آسیا هر ساله همایشهای منطقه ای آموزش فوتبال را در این آکادمی برگزار نماید.

ملوان منطقه آزاد انزلی

ملوان منطقه آزاد انزلی

باشگاه ملوان می توانست دارای یک ساختار حرفه ای باشد و چارت باشگاه بر اساس ساختار باشگاه آژاکس آمستردام الگوبرداری شود. مالکین این باشگاه میتوانستند کنسرسیومی باشند شامل پنجاه درصد سازمان منطقه آزاد انزلی، بیست درصد نیروی دریایی ارتش و سی درصد شرکت های بزرگی که در منطقه آزاد بندرانزلی مشغول فعالیت هستند و رییس هیات مدیره نیز میتوانست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی باشد.

منطقه آزاد انزلی جهت جذب سرمایه گذار در بازار ایران و حتی آسیا نیاز به تبلیغات و شناساندن خود دارد. بهترین راه برای این کار، تبلیغات از طریق برنامه های پرطرفدار تلویزیونی است. هر هفته میلیون ها نفر پای تلویزیون می نشینند تا بازیهای لیگ برتر و جام باشگاه های آسیا را تماشا نمایند.

حال تصور نمایید که اگر ملوان با این همه استعداد بومی همانند دهه شصت به مسابقات جام باشگاه های آسیا صعود نماید و در این بازیها با نشان منطقه آزاد انزلی و یا با تبلیغات کریدور نوستراک روی پیراهنش حضور پیدا کند، چه آورده ی بزرگی در مقایسه با رقیبان احتمالی (مانند بندر امیرآباد) برای این سازمان به همراه خواهد داشت. سازمان منطقه آزاد انزلی چه کارهایی باید انجام دهد که میلیون ها نفر با نام آن و پروژه نوستراک آشنا شوند؟

باشگاه ملوان با ساختار و مدیریت حرفه ای و حمایت مالی میتوانست پس از سالها مجددا قهرمان ایران شده و به جام باشگاه های آسیا راه پیدا کند. بعد از این موفقیت باشگاه ملوان میتواند اعلام نماید از فصل آینده شبکه باران حق پخش بازیهای این باشگاه را بدون پرداخت حق پخش تلویزیونی ندارد.

تصور کنید در بازیهای ملوان در جام باشگاه های آسیا نام کریدور نوستراک روی پیراهن این تیم درج شده باشد و در همین زمان  یکی از شرکتهای منطقه آزاد هزینه حضور صدها هوادار را در دبی جهت بازی با الاهلی امارات در جام باشگاه های آسیا پرداخت نموده و اکنون هواداران مشغول برنامه ریزی برای بازی برگشت هستند که همزمان با سالگرد سیروس قایقران است.

مراسم سالگرد سیروس میتواند با حضور هواداران، پیشکسوتان فوتبال ایران و ملوان و همچنین مدیران و مسئولین کشوری برگزار شود.

باشگاه ملوان برای تمام پیشکسوتان تاریخ خود هرساله بلیط حضور در VIP ورزشگاه (همانند باشگاه های بزرگ دنیا) و همچنین حضور در مراسم سالگرد سیروس و همایش سالیانه قایقران را ارسال نماید.

اگر باشگاه بصورت حرفه ای اداره شود این پتانسیل وجود دارد که مدیریت باشگاه ملوان برنامه ریزی لازم برای حضور ستاره های قدیمی و فعلی فوتبال ایران جهت حضور در مراسم یادبود قایقران را به نحوی انجام دهد که حتی بلیط و رزرو هتل آنها سه ماه قبل از مراسم به دستشان رسیده باشد.

آنگاه بزرگترین آژانسهای هواپیمایی استان و بهترین هتل های انزلی جهت اسکان ستارگان فوتبال ایران و مسئولین کشوری رقابت میکنند و حتی هزینه بلیط هواپیما و هتل را بعنوان اسپانسر این مراسم تقبل می نمایند.

مطمئنا در چنین شرایطی، وزیر ورزش حضور در این رویداد را در تقویم سالیانه وزارت ورزش گنجانده است و استاندار گیلان جهت حضور در این مراسم از ماه ها قبل صندلی ردیف اول را رزرو نموده . آنقدر این مراسم میتواند باشکوه برگزار شود که مسئولین استانی جهت دعوت به این مراسم با یکدیگر رقابت نمایند.

بسیار محتمل است که برنامه نود جهت پوشش این مراسم چندین جلسه با رییس هیات مدیره ملوان و مدیر روابط عمومی باشگاه برگزار نموده و اسپانسرها به انزلی سرازیر شوند.

با پایان مسابقات لیگ میتوانستیم هر ساله در تابستان، جشنواره بازیهای ساحلی (شامل والیبال، اسکی روی آب، فوتبال، سوارکاری، شنا و ماهیگیری) را در منطقه آزاد انزلی با حضور بهترین تیمهای آسیا و کشور برگزار نماییم.

این جشنواره میتواند با برنامه ریزی و مدیریت یکی از شرکتهای بین المللی توریستی برگزار شود و حتی میتواند به یکی از مقاصد گردشگری کشور تبدیل شود چون همزمان با این جشنواره، این پتانسیل وجود دارد که جشنواره ماهی انزلی و بزرگترین فستیوال ماهیگیری و نمایشگاه عرضه صنایع غذای دریایی و گیلانی در جهت رونق اقتصادی شهر و استان برگزار شود.

این جشنواره ها و فستیوال ها همراه با پکیج های توریستی برگزار میشود و تمامی هتل ها و رستوران های انزلی در این جشنواره و پکیج توریستی حضور دارند. این جشنواره علاوه بر اینکه باعث رونق کسب و کار شده در نهایت درآمد پایداری برای باشگاه ملوان ایجاد می نماید.

با توجه به توضیحات فوق الذکر بجای استرس و نگرانی از آینده مبهم ملوان و دست و پا زدن در فراموشخانه لیگ یک و بیکاری جوانان، میتوانیم امید، شادی، شغل و افتخارات جدید برای دوستداران ملوان و مردم انزلی و استان به ارمغان آوریم. بجای اینکه از صبح تا شب در خصوص صعود از لیگ یک فکر کنیم و به سکوهای تخریب شده بنگریم میتوانیم در یک استادیوم مدرن و زیبا به صعود ملوان از مرحله گروهی باشگاه های آسیا فکر کنیم.

به نظر شما آیا می شود؟

قطعا با کمی خرد تمامی موضوعات مطرح شده به راحتی و در یک پروسه زمانی چند ساله برای شهر انزلی و تیم محبوب ملوان به وقوع خواهد پیوست زیرا آینده شهر انزلی ، ملوان و منطقه آزاد به یکدیگر وابسته است .

دیدگاهتان را بنویسید