تحلیل های ملوانی

انزلی در انتظار آغاز لیگ » آقا نادر بریم ؟

برگزاری دیدار تیم های فوتبال ملوان بندرانزلی و برق نوین شیراز در ورزشگاه تختی بندرانزلی به صدا در خواهد آمد .

نادر دست نشان در ملواننادر دست نشان در ملوان

اختصاصی ملوانی ، سوت دیدار افتتاحیه مسابقات لیگ دسته اول ( فصل ۹۶-۹۷ ) عصر روز دوشنبه شانزدهم مرداد ماه ۱۳۹۶ با برگزاری دیدار تیم های فوتبال ملوان بندرانزلی و برق نوین شیراز در ورزشگاه تختی بندرانزلی به صدا در خواهد آمد .

پیش درآمد :
ملوانان که فصل گذشته را به صورت کاملا بحرانی آغاز نمودند به ناچار به محمد مایلی کهن دل بستند تا وی بتواند کشتی طوفان زده انزلی چی ها را به ساحل امن آرامش برساند ، اما اختلاف نظرها بین هواداران ملوان و سرمربی این تیم سبب شد که خیلی زود اهداف مهم به فراموشی سپرده شود و از همان هفته های ابتدایی مسابقات اردوی ملوانان دچار بحران و حاشیه شود. آنچه که هواداران ملوان از مجموعه تیم و سرمربی آن انتظار داشتند صعود به لیگ برتر بود اما مایلی کهن به جای آنکه ذهن خود را معطوف به مستطیل سبز نماید به سراغ اخلاق و شعارهای فرهنگی رفت ، اختلافات هواداران و سرمربی آنقدر زیاد شد که در پایان هیچ کدام از دو طرف دعوا به خواسته خود نرسیدند ، یعنی نه مایلی کهن توانست اخلاقیات هوداران فوتبال را اصلاح کند و نه هواداران ملوان به مراد خود که صعود به لیگ برتر بود، رسیدند و در نهایت قوهای سپید انزلی تنها با اختلاف ۳ امتیاز کمتر از صعود به لیگ برتر باز ماندند .

جدایی شیرین مایلی از ملوان !
با توجه به وضعیتی که ملوانان در ابتدای فصل گذشته با آن دست به گریبان بودند کسب عنوان چهارمی لیگ دسته اول برای محمد مایلی کهن آنچنان بد به نظر نمی رسید زیرا به گفته مایلی مدیران باشگاه از وی تنها این خواسته را داشتند که ملوان را در لیگ دسته اول حفظ نماید ! به راستی با وضعیت موجود مایلی کهن علاوه بر آنکه نتایج بدی کسب نکرده بود بلکه نتایج خوبی نیز بدست آورد اما مشکل کار جای دیگری بود ! مایلی کهن برای « فوتبال » به انزلی نیامده بود ، او به ملوان آمد تا از تریبونی برخوردار شود که بتواند همچون گذشته ایدئولوژی فکری خود را تبلیغ کند ، مایلی کهن برای شعارهای اخلاقی و پند و اندرز آمده بود نه فوتبال ! ، او هرگز به صعود به لیگ برتر با ملوان فکر نکرد و در پایان کار نیز موفق نشد به این دستاورد بزرگ دست پیدا کند ، نمی توان تمامی ناکامی های فصل گذشته ملوان را به پای وی نوشت ، مایلی کهن مجموعه ای از رفتارهای متناقض خوب و بد بود، اما در پایان فصل شوری آش رفتارهایش آنقدر زیاد شد که دیگر کمتر هواداری به خود جرات می داد تا از وی و عملکردش به خصوص پیرامون حواشی سریالی وی در ملوان حمایت کند ، اینها و هزاران دلیل دیگر سبب شد تا مدیران باشگاه عطای کار با مرد اخلاق را به لقایش ببخشند و به سراغ نادر دست نشان بروند ، اتفاقی که شاید برای مایلی کهن تلخ بود اما برای عمده هواداران ملوان اتفاقی شیرین به حساب می آمد.

 انقلاب پس از انقلاب !
قوهای سپید انزلی در دو فصل اخیر با ۲ انقلاب تمام عیار روبرو شدند ، ابتدا محمد مایلی کهن از ریشه همه را زد ، انقلاب او آنقدر عجیب و پر ریسک بود که پس از مدتی وی برای تکمیل تیمش دست به دامن بازیکنان جوان و بی نام و نشانی چون یاسر وکیلی ، صادق صادقی ، پوریا غلامی ، حسین قنبری و حسین شنانی و بایکنان با تجربه ای نظیر سعید یوسف زاده و عزیز معبودی شد ! انقلاب پر ریسک مایلی کهن در ملوان جواب نداد تا پادشاه اخلاقیات به دست انزلی چی ها سقوط کند و این بار نوبت به نادر دست نشان برسد تا با حضور در ملوان بیش از ۷۰ درصد از این تیم را متحول کند !

اما جنس این انقلاب متفاوت بود ، دست نشان منطقی عمل کرد تا ملوانی بسیار آماده و تشنه پیروزی ساخته شود ، گرچه پس زدن مازیار زارع کام بخشی از هواداران ملوان را تلخ کرد اما عملکرد این ملوان نشان می دهد که این تیم بدون مازیار هم توانایی موفقیت را دارد .

تفاوت را احساس کنید !
بر خلاف محمد مایلی کهن که همواره از اخلاق مداری سخن می گفت و در عمل کمتر هفته ای از لیگ گذشته را به یاد داریم که پرده های حرمت بین وی و هواداران ملوان دریده نشده باشد ، نادر دست نشان از همان ابتدا به سوی هواداران ملوان دست دوستی دراز کرد و جایگاه آنها را محترم شمرد ، دست نشان با تجربه از همان ابتدا موفقیت،پیروزی و صعود به لیگ برتر را به افکار بازیکنان خود تزریق نمود ، برخلاف مایلی کهن که سقف و کف خواسته هواداران ملوان را در لیگ گذشته به هم پیوند داده بود و هیچگاه بازیکنان خود را از لحاظ روحی آماده فتح نبرد های سرنوشت ساز نکرد ! اینجاست که می توان تفاوت ها را به خوبی حس نمود.

نادر امپراطور !
او نیامده امپراطور انزلی چی ها شد، ملوانی ها دوستش دارند زیرا تیمی که وی ساخته بوی ملوان می دهد، ترکیبی از بازیکنان با تجربه و جوان ، بومی و غیر بومی که همه تشنه حضور در میدان و جنگیدن برای نام ملوان هستند ، او پیش از شروع فصل از هواداران ملوان درخواست کرد تا به او فرصت دهند تا تیمی بسازد که مردم انزلی به آن افتخار کنند ، حالا تنها ۲۴ ساعت تا رونمایی از ملوان مدل دست نشان باقی مانده است ، تیمی که انزلی چی ها خیلی زیاد به آن دل بسته اند.

نادر دست نشان در ملوان
نادر دست نشان در ملوان

دیدگاهتان را بنویسید