نوستالزی ملوان

همه افتخارات و قهرمانی های تیم فوتبال ملوان بندرانزلی

به گزارش ملوانی ، تیم فوتبال ملوان بندرانزلی یکی از پرافتخارترین تیم های شهرستانی فوتبال ایران است که تا کنون توانسته به افتخارات و عناوین زیادی در فوتبال ایران دست پیدا کند.

ملوان در سال 1348 و توسط نیروی دریایی بندرانزلی تاسیس شد و از سال 1352 در مسابقات جام تخت جمشید که در آن زمان حکم لیگ فوتبال ایران را داشت شرکت نمود.

این باشگاه توسط بهمن صالح نیا و ناوبان یکم کریم رستگاری راد بنا نهاده شد و فعالیت های خود را در رشته فوتبال آغاز نمود.

جالب است که بدانید زمانی که ملوان به جام تخت جمشید صعود نمود سه نام ( آرتمیس ، بایندر و ملوان ) برای ادامه فعالیت های این باشگاه پیشنهاد داده شد که در نهایت با توجه به حمایت نیروی دریایی بندرانزلی از این تیم نام ملوان برای این تیم تثبیت شد.

ملوان بندرانزلی توسط بهمن صالح نیا که خود یک معلم ورزش بود از جوانان با استعداد و دانش آموزان بندرانزلی شکل گرفت و خیلی زود با درخشش در فوتبال ایران نام خود را جاودانه نمود.

افتخارات تیم پر افتخار ملوان بندرانزلی :

این تیم در سال 1348 تاسیس شد .

ملوان در سال 1351 به عنوان تیم سوم منطقه جنوب راهی جام تخت جمشید شد .

در اولین دوره حضور در جام تخت جمشید در سال 1352 با کسب عنوان پنجمی مسابقات به عنوان برترین تیم شهرستانی این مسابقات لقب گرفت.

در همان سال ( 1352 ) ملوان بندرانزلی به عنوان دوم جام عمران منطقه ای در کشور پاکستان دست یافت.

در سال 1353 ملوان بندرانزلی با درخشش عزیز اسپندار به مقام ششمی جام تخت جمشید دست یافت و اسپندار نیز در آن سال آقای گل شد.

سال 1354 ملوان به مقام هفتمی مسابقات جام تخت جمشید دست یافت .

سال 1355 با اولین عنوان قهرمانی ملوان همراه شد ، ملوانان در فینال جام حذفی با پیروزی 4-1 تراکتور را شکست داده و قهرمان جام حذفی شدند.

در همان سال ( 1355 ) قوهای سپید انزلی به مقام هفتمی مسابقات جام تخت جمشید دست یافتند.

ملوانان در سال 1356 موفق شدند در جام تخت جمشید به عنوان سومی این مسابقات دست پیدا کنند ، جالب است بدانید که عزیز اسپندار با زدن 16 گل زده برای دومین بار در این مسابقات ” جام تخت جمشید ” به عنوان آقای گلی دست یافت.

در سال 1357 و آخرین دوره مسابقات جام تخت جمشید ملوان به عنوان ششمی این مسابقات دست یافت.

با آغاز انقلاب اسلامی لیگ فوتبال ایران به مدت 3 سال تعطیل شد .

در سال 1360 و در اولین دوره این مسابقات پس از انقلاب تیم فوتبال ملوان بندرانزلی در جام وحدت که با حضور تیمهای سوریه، الجزایر، استقلال، پیروزی و امیدهای ارتش ایران برگزار شد به مقام سومی این مسابقات دست یافت.

دومین قهرمانی ملوان در فوتبال ایران در سال 1365 بدست آمد ، انزلی چی ها برای دومین بار فاتح جام حذفی فوتبال ایران شدند ، انها در فینال جام حذفی با نتیجه 3-1 خیبر خرم آباد را شکست دادند.

ملوانان در همان سال ( 1365 ) به عنوان قهرمان گروه مقدماتی جام باشگاه‌های آسیا در سریلانکا (سال ۱۹۸۷ میلادی) دست یافتند .

در دور مقدماتی این مسابقات در کشور سریلانکا برگزار شد و تیم ملوان در طی ۳ مسابقه با زدن ۲۱ گل و دریافت تنها یک گل به مقام اول گروه دست یافت اما متأسفانه پیگیری دور بعدی مسابقات با توجه به مسایل بین‌المللی ممکن نشد.

ملوان ۷ – بانک پاکستان ۰ (قایقران ۳ گل، محمدیان، احمدزاده، اسپندار، قنبرنژاد) ملوان ۱ – ساندرز سیلان ۱ (قایقران) ملوان ۱۲ – مالدیو ۰ (قایقران ۴ گل – احمدزاده ۳ گل – اسپندار ۲ گل – محمدیان – دلخوش – قنبرنژاد).

در سال 1366 ملوانان بار دیگر به فینال جام حذفی فوتبال ایران رسیدند اما اینبار در عین تعجب دو دیدار رفت و برگشت در تهران برگزار شد و انزلی چی ها در مجموع 2 بازی با نتیجه 1-0 در مقابل پرسپولیس شکست خورده و به مقام دومی این مسابقات رضایت دادند.

 

 

سال 1367 فرصتی دوباره دست داد تا بار دیگر انزلی چی ها طعم قهرمانی فوتبال ایران را بچشند ، آنها در دیدار رفت فینال جام حذفی در بندرانزلی با نتیجه 3-1 شاهین اهواز را شکست دادند اما در دیدار برگشت و عین ناباوری در اهواز با نتیجه 4-0 مغلوب میزبان شدند و برای دومین بار جام را از دست دادند.

ملوان در سال 1368 به مقام سومی لیگ فوتبال ایران دست یافت ، در این دوره از مسابقات محمد احمدزاده با زدن 16 گل مقام آقای گلی فوتبالی ایران را بدست آورد.

سال 1369 با قهرمانی مجدد ملوان در جام حذفی همراه بود ، انزلی چی ها در فینال این مسابقات در تهران و در برابر استقلال در ضربات پنالتی با نتیجه 6-5 به پیروزی رسیدند و برای سومین بار فاتح جام حذفی فوتبال ایران شدند، جالب است که بدانید این دیدار به صورت تک بازی در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد.

 

 

در همان سال ملوانان بار دیگر در مسابقات آسیایی شرکت کردند و این بار در دور پلی آف با دو نتیجه تساوی 1-1 در انزلی و 00 در اردن در برابر الرمثه اردن از این مسابقات حذف شدند.

غول جام حذفی در سال 1370 بار دیگر به فینال جام حذفی رسید اما برای سومین بار در فینال شکست خورد ، بار دیگر این پرسپولیس بود که در تک دیدار برگزار شده در ورزشگاه آزادی تهران موفق شد با نتیجه 2-1 ملوان را شکست دهد.

ملوان در همان سال به مقام چهارمی لیگ یک دست یافت.

اما دهه 70 برای تیم فوتبال ملوان دهه افول و سقوط بود ، این تیم در این دهه نتوانست به توفیق آنچنانی در فوتبال ایران دست پیدا کند.

در سال 1383 ملوان نایب قهرمان دسته اول فوتبال ایران شد و به لیگ برتر صعود کرد و در همان سال به عنوان نماینده ایران در مسابقات المپیک آسیا و آفریقا شرکت نمود.

در سال 1384 ملوان با کسب عنوان هفتمی مسابقات لیگ برتر با کمترین هزینه به عنوان پدیده این مسابقات دست یافت.

در سال 1390 ملوان با کسب مقام هشتمی لیگ برتر به روزهای خوبش بازگشت .

در همان سال ( 1390 ) قوهای سپید انزلی برای هفتمین بار راهی فینال جام حذفی شدند اما در مجموع دو دیدار رفت برگشت در برابر پرسپولیس با نتیجه 4-3 شکست خوردند و به مقام دومی رضایت دادند.

سال 1393 بهترین رتبه ملوان در لیگ برتر فوتبال بدست آمد ، قوهای سپید انزلی در جدول 18 تیمی به رتبه هفتم مسابقات دست یافتند و شاید اگر کمی زودتر روند پیروزی های ود را آغاز کرده بودند می توانستند به سهمیه آسیا نیز دست پیدا کنند.

ملوان تا سال ۸۰ بهترین تیم شهرستانی تاریخ لیگ ایران بوده‌ است.

گرچه بعد از آن سپاهان و فولاد ملوان را به پله سوم سکوی افتخار شهرستانی‌ها بردند اما هنوز ملوان با کسب سه عنوان قهرمانی در جام حذفی کشور و چهار نایب قهرمانی، دو مرتبه حضور در بازیهای آسیایی و کسب عناوین متعدد بهترین شهرستانی در لیگ ایران و در جام تخت جمشید صاحب رکوردی قابل توجه در تاریخ فوتبال ایران است.

از حیث رکورد ملوان تا کنون رکورد های جالبی از خود به ثبت رسانده است و یکی از معروف ترین این رکورد ها حضور تنها 4 مربی در طول 40 سال بر روی نیمکت این تیم است ، که البته از سال 1392 تا به امروز این رکورد با توجه به تغییرات مدیریتی زیاد دچار خدشه شده است.

ملوان یکی از بزرگترین تیم های فوتبال ایران است که هواداران این تیم به خصوص جوانان باید به تاریخچه پر غرورش افتخار کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید